Záludné kličky oficiálního parkování na letišti V. H.

Odjezd na dovolenou už se blíží. Kufry jsou sbalené, hlídání kočky domluvené u sousedů, děti se už nemohou dočkat… Zbývá jediný problém: jak vyřešit parkování u letiště? Můžete buď doufat, že to nějak dopadne, nebo se na celou anabázi připravit předem. Ani to však nebývá záruka úspěchu.

Můžu to potvrdit. Moje osobní příprava totiž byla vskutku „důkladná.“ Poctivě jsem nastudoval oficiální letištní parkoviště včetně přístupových cest a přichystal si do peněženky menší obnos – 350 Kč na týden stání.

Na štíru s matematikou

Bláhově jsem si myslel, že mi to bude stačit. Až na místě jsem zjistil, jaký jsem to blbec. 50 Kč jsem si sice pamatoval správně, šlo o všem o taxu za hodinu a nikoli za den. Tolik k přívětivosti pražského letiště po rodiny s dětmi. „Blbec, blbec, blbec,“ opakoval jsem si, zatímco moje škodovka kroužila po okolí a hledala volné místo. Bludiště zákazů stání a jednosměrek mě nakonec vykoplo v jedné vzdálenější uličce, kde bylo kupodivu volno. Zpátky na letiště jsem ale běžel klusem a modlil se, ať to všechno stihnu.

Celou dovolenou mi pak moje představivost nabízela ty nejhorší scénáře, které by se mi mohly přihodit. Ukradnou mi auto, vyplundrují autorádio, propíchají gumy nebo ho alespoň objedou klíčem? Něco takového bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. To vám tedy řeknu.

Jak je to vlastně s parkováním zdarma na letišti Václava Havla?

Pokud nechcete udělat stejnou chybu jako já, zapomeňte na nepřehledné ceníky na oficiálních stránkách a hledejte informace jinde.

Zdarma jenom na 15 minut výměnou za vaši espézetku

Ne, naše největší letiště si ještě svoje soukromé mechaniky neplatí. SPZ vám neodmontují, nýbrž nafotí hned při vjezdu. A proč? Přece aby vás mohli pěkně natáhnout, pokud si nepohlídáte hodinky.

Zaparkovat na letišti zdarma sice lze, ale pouze na 15 minut. Musíte vjet na parkoviště P1 EXPRESS a P2 EXPRESS před terminály, vyzvednout si lístek a do 15 minut stihnout vybavit vše potřebné. Podle mých zkušeností vám bude muset k naložení rodinky včetně početné bagáže stačit cca 10 minut, ten zbytek spotřebujete na parkování a čekání ve frontě u výjezdu. Idylka, že? A pokud přetáhnete, zaplatíte za dalších 15-30 minut rovných 100 Kč. A to samé i za každou další započatou půlhodinu. A policisté to vážně kontrolují, jak se můžete přesvědčit, když mrknete SEM.

Přečtěte si o Hledáte spolehlivé free parkování v Praze? Pak se těmhle lokalitám raději vyhněte

Vyjíždějte, až když máte jistotu

Můj tip pro maximální využití těchto parkovišť je následující: najděte si klidně místo na dohled od letiště. Super je v tomto ohledu třeba OC Šestka, kde můžete parkovat zadarmo. A k terminálu sjeďte teprve ve chvíli, kdy jsou všichni výletníci nachystaní u dveří. Budete-li na někoho čekat, termín jednoduše nestihnete. A pravidlo, že opozdilec platí, nemusí být vždycky přijímáno s nadšením.

Kudy na express parkoviště?

Na parkoviště P1 EXPRESS trefíte snadno, leží přímo před Terminálem 1. U P2 EXPRESS se ale možná trochu zapotíte. Ukazatele vás totiž zavedou do zvýšeného podlaží před Terminálem 2 – odlety. Doporučuji jet pomalu a opravdu soustředěně se dívat po šipkách, jinak snadno odbočíte špatně.

Mimochodem, věděli jste, že brzy to bude ještě horší? V jednom zajímavém článku jsem četl, že nás brzy čekají pořádné čachry machry. Už se těším…

Potřebujete víc času? Pozor na letištní kličky!

Čtvrt hodina je zkrátka často na vše nezbytné málo. Zvláště vrátila-li se rodinka s četnými kufry a vy musíte několikrát celý zavazadlový prostor vyskládat a vrátit zpět (menší výhodu tady mají snad jen milovníci tetrisu). Takže proč to hrotit?

Vždyť letiště Václava Havla nabízí za pár korun až hodinové stání v bezprostřední blízkosti. Stačí zajet na parkoviště PC COMFORT a PB ECONOMY, zaplatit 50 Kč za každou započatou hodinu a máte času habaděj.

Ať žijí ceníky

Ale nebyla by to Praha, kdyby se někde nenašel nějaký ten háček. Dopoledne platí výše uvedené bez výjimky, nicméně pokud zavítáte na PC COMFORT mezi 12-23 hod, zaplatíte rovných 590 Kč. A to bez ohledu na to, jestli tu budete stát deset minut nebo čtyři hodiny. Na druhou stranu tu podle mých zkušeností vždycky najdete volné místo. Takže v některých případech může jít i o užitečnou investici.

Administrator