Parkování u letiště Praha – volit raději oficiální parkoviště, nebo jsou ve hře i další varianty?

Měli byste využít oficiální možnosti parkování u letiště Praha v případě, že někam cestujete? Oficiální představitelé letiště by na tuto otázku odpověděli rozhodným "ano". Mají se věci ale tak jednoduše? Na to se podíváme blíže v tomto článku.

Parkování u letiště je pro něj nemalým zdrojem příjmů, jde to ale i jinak

Letiště samotné bude bezpochyby propagovat své vlastní parkovací služby, protože částky, které z nich získává, skutečně nejsou malé. Jde ale o výhodné řešení i z hlediska vás jakožto cestujících? Koneckonců, podle toho, kam právě letíte, vás dlouhodobé parkovné může stát více, nežli samotná letenka. Podporovat letiště je sice chvályhodné, ale možnost ušetřit je zase lákavá neméně.  Jak tedy parkovat co nejvýhodněji? Možností je vícero.

Nejrozšířenější alternativa oficiálního parkování – na letiště minibusem po zaparkování na soukromé ploše

Daleko levnější možnost dlouhodobého stání nežli je ta nabízená letištěm je ta nabízená soukromými parkovacími firmami. Výhodná cena je ostatně tou největší předností, jakou tyto společnosti konkurují jak letišti, tak ostatním firmám. Zcela nezaujatě jde ale o pohodlnou parkovací možnost i nehledě na cenu.

Po zaparkování vás na letiště provozovatelé parkoviště odvezou vlastní dodávkou či minibusem přímo k vašemu terminálu a po návratu vás opět přivezou zpět na parkoviště – tento princip je u všech firem tohoto ražení takřka totožný.

Vás by jako klienta měla zajímat především úroveň parkovací plochy (rozježděné bláto přeci jen není optimální) jakož i míra celkového zabezpečení. Pokud je parkoviště oplocené, osvětlené, monitorované kamerovým systémem i hlídáno ostrahou, pak jste bezpochyby narazili na to pravé (či jedno z pravých).

Možnost parkování na letišti a jeho okolí, která u nás zatím není natolik rozšířená – "Park, sleep, fly"

Tato varianta se v naší kotlině dosud příliš neuchytila, i tak se ale začínají objevovat hotely, které ji nabízí. V řadě zahraničních zemí je nicméně takzvaná "park, sleep, fly" možnost velice populární.

Princip je jednoduchý – přespíte v některém z hotelů v blízkosti letiště pouze na jednu noc před odletem, vaše parkovací místo ale zůstane rezervováno ještě na několik dní či týdnů poté, až do vašeho návratu. Jednak se tak alespoň vyspíte dorůžova v den vašeho odletu namísto hektického balení kufrů doma, jednak můžete – podle konkrétní nabídky daného hotelu – ušetřit peníze na parkovném.

Bohužel, v Praze není zatím mnoho hotelů, které tuto variantu nabízejí, s nárůstem letecké dopravy a nárůstem zájmu o dovolené v posledních letech lze ale do budoucna počítat s tím, že se řada z nich této příležitosti chopí.

Máte hluboko do kapsy a nechce se vám utrácet za parkování? Na letiště to je blízko i z řady veřejných parkovacích míst

Nejde o možnost, kterou by šlo doporučit v první řadě, za zmínku nicméně stojí. Parkovat zdarma v relativní blízkosti letiště můžete například:

  • U zastávky Na Padesátníku (zhruba 13 míst)
  • U zastávky Terminál 3 (mezi autobusovými zastávkami K letišti a Terminál 3 směrem k areálu Sever (něco přes 20 míst)
  • Parkoviště u OC Šestka (více než 1000 míst bez poplatků i časového omezení).

Pamatujte ale,  že se jedná o parkování na vlastní riziko!

Místo parkování na letišti ale můžete najít volné místo kdekoliv jinde v Praze a vydat se na cestu jinak

Poslední variantou, kterou musíme, co se parkování týče, zmínit, je právě tato. Svůj vůz zkrátka necháte na kterémkoliv místě Prahy, kde je to možné, a zbytek cesty na letiště vykonáte s pomocí MHD. Jako v předchozím případě i tady platí, že tak činíte na vlastní riziko, pokud auto necháváte na některém z nestřežených parkovacích míst. Ale pokud máte třeba kamaráda, na jehož dvorku můžete auto nechat – proč ne?

Co se cesty na letiště týče, podívejte se na stránky pražského dopravního podniku, kde je vše do detailů vysvětleno. Cesta by měla být poměrně hladká – spoje na letiště byly v posledních letech posíleny.

Kterou z nastíněných možností parkování byste využili (nebo jste již využili dříve) právě vy? Máte nějaké své nápady či návrhy? Neváhejte je s námi sdílet!

Administrator

Leave a comment